​Astăzi e zi de mare sărbătoare la conac! S-a dat ordin pe unitate: se lasă seringa, se uită de pesta porcină și se trece la „pesta bahică”. Medicii veterinari de la DSVSA Brașov, acești eroi ai avizelor semnate cu ochii închiși și ai controalelor făcute prin telefon, s-au adunat să celebreze. Nu reușitele profesionale – căci alea se numără în dosare și scandaluri pe internet – ci arta supraviețuirii în vârful „Mafiei” cu miros de grajd și parfum de lux.
​Meniul de Seară: Specialități de la „Direcție”
​În timp ce fermierul de rând se luptă cu birocrația lor infectă, domnii doctori s-au retras la conac, departe de mirosul de amoniac, să deguste bucate pe care tot ei le-au „autorizat” cu o semnătură bine unsă.

foto – Lucian Pătrașcu – viceprimar municipiul Brașov

Acum doi ani au participat mai multe oficialități, acum mai nimeni.
​Aperitiv: Brânză de burduf maturată în șpăgi, servită pe pat de ordonanțe guvernamentale.
​Fel Principal: Purceluș de lapte care n-a văzut niciodată controlul veterinar, dar care are toate actele în regulă, că doar „suntem între noi”.
​Desert: Tortul „Imunitatea”, glazurat cu influențe politice și decorat cu mici „atenții” de la procesatori.
​Jurământul lui Hipocrate sau al lui „Hipocrizia”?


​E fascinant să-i vezi ciocnind pahare de cristal în timp ce sub nasul lor trece orice, de la carne expirată la ferme-fantomă. Pentru ei, „sănătatea animalelor” înseamnă, de fapt, sănătatea propriului cont bancar. Dacă vaca ar putea vorbi, probabil ar cere un DNA, nu un tratament.
​„La mulți ani!” își urează ei, rânjind pe sub mustăți unse cu grăsime. De fapt, își urează „Mulți ani de liniște de la Procuratură” și „Control zero la poartă”.

​Atmosfera la Conac. Muzica lăutărească acoperă zgomotul realității de afară. La masa oficială, se împart zonele de influență ca hălcile de carne. Cine ia vama? Cine ia abatorul? Cine închide ochii la următoarea epidemie pentru ca „băieții deștepți” să încaseze despăgubirile?
​Sărbătoriți, domnilor doctori! Beți până uitați că sunteți funcționari publici, nu baroni de județ. Doar că, spre deosebire de pacienții voștri care nu pot reclama nimic, publicul a început să vadă prin ecrane „Mafia” pe care o hrăniți.

foto – Lucian Pătrașcu – viceprimar municipiul Brașov / 

​Despre invitați și „spate”: „Pe lista de invitați apar și complicii dumneavoastră din instituțiile statului? I-ați chemat pe reprezentanții APIA și ai Direcției Agricole ( și eventual o PUPĂZĂ ) ca să defilați cu ei și să arătați tuturor că aveți ‘spate’ și că sunteți de neatins?”
​Despre împărțirea beneficiilor: „Cum se împart mai exact acele ‘fălci’ (cote/beneficii) între dumneavoastră și cei care ar trebui, teoretic, să vă controleze? Există un protocol nescris de partaj al profitului cu cei din instituțiile menționate?”
​Despre simularea controalelor: „Cât de des organizați acele controale simulate de la Prefectură sau Consiliul Județean, menite doar să dea o față legală acțiunilor dumneavoastră, în timp ce în realitate sunteți parteneri de afaceri?”
​Despre protecția de la nivel înalt: „Considerați că prezența oficialilor de la Autoritate sau din Minister la evenimentele dumneavoastră este confirmarea supremă a structurii mafiote pe care ați construit-o sub ochii tuturor?”
​Despre impunitate: „Cât de liniștiți dormiți știind că instituțiile care ar trebui să vă verifice sunt, de fapt, cele care vă asigură protecția și vă validează fiecare abuz?”

​Concluzia serii: Sărbătoarea veterinarului de la DSVSA Brașov nu e despre animale. E despre cum să fii „animal politic” și să nu te mănânce lupul. Să vă fie masa bogată și somnul… dacă mai puteți să-l aveți!

Google search engine

Lasă un răspuns